İPUÇLARI
İyi Boyanın Özellikleri

Her yıl evinizin rengini değiştirmek ekonomik açıdan zor olacağı için sağlıklı ve uzun ömürlü bir boya tercih etmenizde fayda var. Boyanızın ilk günkü canlılığını ve parlaklığını koruması için boyanızda olması gereken özellikleri sizler için sıraladık.

Kapama

Duvarınıza uyguladığınız boyanın alttaki zemini göstermeyecek şekilde kapaması gerekiyor. Bunun için boyanızı, alttaki boyanın rengini kapatacak şekilde en az 2-3 kat sürün.

Kolay uygulama

Boyanızın duvara kolay uygulanması hem zamandan kazandırır hem de ekonomik açıdan kolaylık sağlar. Boyanızı daha rahat sürebilmek için fırça ve rulo kullanın.

Dayanıklılık

Kullanıcı hatasından kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak için sürtünme, çizilme ve silinmeye karşı dayanıklı ürünleri tercih edin.

Kimyasal etkilere dayanıklılık

Boya yapmanın en önemli nedenlerinden biri yüzeyleri kimyasal ve çevresel etkilere karşı korumak. Yağmur, güneş gibi dış etkenlere ve deterjan, sabun gibi kimyasallara karşı duvarlarınızı koruyacak boyalarla yüzeylerinizin dayanaklılığını artırın.

Dekoratif

Yüzeylerin ömrünü uzatan boyaları dekorasyonda daha farklı bir atmosfer yaratmak ve canlı bir etki oluşturmak için de kullanıyoruz. Parlak, saten, mat ve ipeksi mat özelliği bulunan boyalarla duvarlarınıza şık dokunuşlar yapabilirsiniz.


Uzun Ömürlü Boyalar

Uzun süre aynı boyayı kullanmak istiyorsanız doğru boyayı seçmeye dikkat etmelisiniz. Kaliteli ve sağlıklı bir boyayla ilk günkü canlılığını ve tazeliğini koruyan duvarlara sahip olabilirsiniz. Boyanızı uzun yıllar kullanmak için temiz kullanmak ya da kaliteli boya almak yeterli olmayabilir. Buradaki önemli noktalardan biri de sıkılmadan kullanacağınız renkler seçmek. Hem zevkinizi yansıtacak hem de eşyalarınızla uyum sağlayacak bir rengi tercih etmenizi öneririz. Duvarlarınıza en uygun renkleri Filli Boya Colorexpress Kişiye Özel Renk Üretim Sistemi’yle keşfedebilirsiniz.

Duvarlarınızı zedelenme ve aşınmalara karşı korumak için metal ya da ahşap köşe korumaları kullanın. Kapınızın kolu sürekli duvara çarpıyorsa zamanla o bölümde dökülmeler olacaktır. Duvarınızın aşınmaması için kapınızın çarpmasını önleyecek bir kapı tamponu kullanabilirsiniz.

Duvarlarınızın canlılığını kaybetmeden yüzeyle daha fazla bütünleşmesi için duvarınızı boyamadan önce astarlama yapın. Astar kullanarak hem boyanızın kabarmasını hem de boya sarfiyatını önleyebilirsiniz.


Bu Renk Hatalarından Uzak Durun

Evinizin dekorasyonu mükemmel olsun diye uğraşırken hata yapmaktan bir türlü kaçamıyor musunuz? Uyum sağlamak için her şeyinize özel bir çaba harcarken, farkında olmadan uyumsuzluk yaratabilir, her şeyi birbirine uyduracağım derken daha da karmaşık hale getirebilirsiniz. Evinizde hataya yer vermek istemiyorsanız, dekorasyonda en sık yapılan hataların başında gelen renk hatalarından uzak durarak evinizi kusursuz hale getirebilirsiniz.

İşte dekorasyonda sık yapılan renk hataları:

Genellikle tavan boyalarında tercih edilen beyaz renkten vazgeçin. Tavan boyanızda farklı renkler kullanarak dekorasyonunuzda farklılık yaratmaya ne dersiniz? Üstelik yapacağınız renk seçimleriyle tavanınızın daha yüksek ya da alçak algılanmasını da sağlayabilirsiniz. Alçak tavanlı evlerde tavanda açık, zeminde koyu renkler kullanarak tavanınızı olduğundan daha yüksek gösterebilirsiniz.

Dekorasyonda canlı ve renkli tonları bir arada kullanmak renk karmaşasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda siyah, beyaz ve gri gibi nötr renklerle dekorasyonunuzu dengeleyebilirsiniz. Pastel renklerle yapacağınız tasarımların sıkıcı etkisini azaltmak içinse, aksesuarlarda canlı renkler kullanabilirsiniz.

Evin her odasında aynı rengi kullanmak süreklilik sağlamak için iyi olabilir fakat sıkıcı bir dekorasyon ortaya çıkarabilir. Yatak odanızda mavi, yeşil, pembe gibi dinlendirici renkler; salonunuzda pastel renkler kullanarak hem ferah hem de samimi bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Renk seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de evin aldığı ışık miktarı. Küçük ve karanlık bir mekânda koyu renkler kullanmak odanızı olduğundan daha kasvetli gösterecektir. Bu sebeple karanlık mekânlarda beyaz, bej, krem ve açık tondaki renkleri tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonunuzda kontrast renkleri kullanmaktan korkmayın. Turuncu mavi, sarı mor, kırmızı yeşil gibi kontrast renkleri dekorasyonunuzda kullanarak daha parlak ve canlı tasarımlar yaratabilirsiniz.

Son olarak evinizde kullanmak istediğiniz rengin her tonunu Filli Boya Colorexpress Kişiye Özel Renk Üretim Sistemi ile elde edebileceğinizi hatırlatalım.

BİZDEN HABERDAR OLUN